Serbia kërkon ndihmën ndërkombëtare që të ndalohet krijimi i Ushtrisë së Kosovës

Beograd, 22. aprila 2015. - Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Djuric govori na konferenciji za novinare na kojoj je predstavio Izvestaj o napretku dijaloga Beograda i Pristine. FOTO TANJUG/ MARKO DJOKOVIC/ bk

Marko Gjuriq ka kërkuar ndihmën e faktorit ndërkombëtar, në mënyrë që Ushtria e Kosovës të mos krijohet.

Ai këtë e ka cilësuar si përshkallëzim të rrezikshëm të situatës dhe marrëdhënieve politike ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, transmeton lajmi.net

“Ne kërkojmë komunitetit ndërkombëtar të ndalojë menjëherë ktë përshkallëzim të rrezikshëm të mardhënieve politike”, ka thënë Gjuriq para gazetarëve.

Projekt-ligji për transformimin e FSK-së në Ushtri, i është dorëzuar sot Kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli dhe nesër në mbledhjen e Kryesisë do të vendoset se kur do të mbahet seanca.