SHBA-ja gjatë luftës kundër DAESH në Siri në vitin 2019 ka vrarë 70 civilë

Doli në pah se Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) në vitin 2019, kanë kryer sulme ajrore kundër një grupi civil prej rreth 70 personash, duke përfshirë gra dhe fëmijë, ndërsa luftonin kundër organizatës terroriste DAESH në Siri.

Forcat ajrore të SHBA-së shënjestruan një grup civil të grave dhe fëmijëve në rajonin Baghuz të Sirisë më 18 mars 2019, raportoi gazeta “The New York Times” (NYT).

Raporti theksoi se në tre sulme të veçanta me avionë luftarakë F-15E mbi grupin civil, i cili u lokalizua nga dronët amerikanë, u hodhën më shumë se 2 ton bomba, duke vrarë kështu rreth 70 njerëz.

Detajet e këtij incidenti u zbuluan për herë të parë, thuhet në raport.

“Sulmi në Baghuz ishte një më së shumti viktima civile gjatë luftës kundër DAESH-it, por ai nuk u bë kurrë publik nga ushtria amerikane”, thuhet në deklaratë.

“Një zyrtar ligjor e shënoi sulmin si një krim të mundshëm lufte që kërkonte një hetim. Megjithatë, zyrtarët ushtarakë, kanë bërë lëvizje pothuajse në çdo hap për të fshehur sulmin katastrofik. Numri i të vdekurve ishte nënvlerësuar. Raportimet janë shtyrë, sterilizuar dhe klasifikuar si konfidenciale. Forcat e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja shkatërruan vendin e shpërthimit dhe udhëheqësit e lartë nuk u njoftuan”, thuhet në lajmin e NYT.

Detajet e sulmit u mblodhën pas muajsh shqyrtimi të dokumenteve dhe raporteve të klasifikuara, diskutimeve të drejtpërdrejta me personel dhe zyrtarë të paidentifikuar, bëhet e ditur në lajm, duke shtuar se pasi gjetjet u dërguan në Komandën Qendrore të SHBA-së, komanda e pranoi sulmin për herë të parë, duke argumentuar se sulmet ajrore ishin të justifikuara dhe se 80 persona ishin vrarë.

Komanda tha se 16 anëtarë të DAESH-it dhe katër civilë u vranë në sulm dhe se ishte e paqartë nëse gratë dhe fëmijët ishin civilë në zonat e kontrolluara nga DAESH-i, sepse ishin të armatosur, përcjell gazeta “The New York Times”. /trt