Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Shefi i diplomacisë turke do të vizitojë Pakistanin për bisedime mbi çështjet...

Shefi i diplomacisë turke do të vizitojë Pakistanin për bisedime mbi çështjet rajonale dhe ndërkombëtare

Hakan Fidan

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Hakan Fidan, nesër do të udhëtojë për një vizitë dyditore në Pakistan për të diskutuar marrëdhëniet dypalëshe dhe zhvillimet ndërkombëtare, transmeton Anadolu.

Ministria e Punëve të Jashtme e Turqisë njoftoi se gjatë takimeve do të diskutohen marrëdhëniet dypalëshe, si dhe zhvillimet rajonale dhe ndërkombëtare.

Turqia dhe Pakistani kanë mbajtur marrëdhënie të ngushta të bazuara në miqësi dhe vëllazëri që nga pavarësia e Pakistanit në vitin 1947.

Ministria turke njoftoi se marrëdhëniet mes dy vendeve janë institucionalizuar me krijimin e Këshillit të Bashkëpunimit të Nivelit të Lartë në vitin 2009, i cili më pas u ngrit në nivelin e Këshillit të Bashkëpunimit Strategjik të Nivelit të Lartë (HLSCC).

Exit mobile version