Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Shefi i OKB-së përsërit thirrjen për zgjidhje me dy shtete, e quan...

Shefi i OKB-së përsërit thirrjen për zgjidhje me dy shtete, e quan Gazën një “plagë të hapur”

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres thotë se lufta në Gaza “është një plagë e hapur që kërcënon të infektojë të gjithë rajonin”.

“E vetmja mënyrë e përhershme për t’i dhënë fund ciklit të dhunës dhe paqëndrueshmërisë është përmes një zgjidhjeje me dy shtete, Izraeli dhe Palestina të jetojnë krah për krah në paqe dhe siguri, me Jerusalemin si kryeqytetin e të dy shteteve,” shkroi ai.

Të paktën 35,386 palestinezë janë vrarë dhe 79,366 janë plagosur në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori, sipas ministrisë së shëndetësisë në enklavë, e cila thotë se shumica e viktimave kanë qenë gra dhe fëmijë.

Exit mobile version