Sikur Prizreni, edhe Prishtina del në shesh në përkrahje të shtetit turk (Foto)

Një numër i madh njerëzish u mblodhën sot në sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë për të shprehur solidarizimin me shtetin mik të Turqisë, i cili pikërisht para dy vitesh u trondit nga një tentim grusht shteti ushtarak.

Një marsh i ngjashëm u organizua edhe në Prizren, në qytetin ku jetojnë një pjesë e madhe e komunitetit turk në Kosovë, e ku ndër figura të njohura politike morën pjeë ish-presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, ish presidenti Fatmir Sejdiu, dhe i pari i LVV, Albin Kurti.

Ambasadorja e Republikës së Turqisë në Kosovë, Kıvılcım Kılıç, në fjalën e saj gjatë ceremonisë kujtoi të gjithë dëshmorët dhe veteranët e 15 korrikut, të cilët luftuan për demokracinë dhe për popullin turk në atë natë të paharruar. /MESAZHI/