Sudan, mijëra në protesta pas dorëheqjes së kryeministrit

Mijëra qytetarë dolën në rrugë në kryeqytetin sudanez Khartoum dhe në qytete të tjera për të kërkuar sundimin e plotë civil të vendit, raporton Anadolu Agency (AA).

Siç raporton korrespondenti i AA-së, protestuesit valëvitën pankarta që kritikonin ushtrinë dhe mbanin fotografi të demonstruesve të vrarë në protestat kundër pushtimit ushtarak të 25 tetorit.

Sipas dëshmitarëve okularë, protestuesit përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit, të cilët u përpoqën të arrinin në pallatin presidencial në Khartoum.

“Policia dhe forcat e sigurisë përdorën gaz lotsjellës kundër nesh, por ne do të vazhdojmë të protestojmë. Ata nuk do të kenë sukses të na frikësojnë”, tha Sanaa Ali, një protestuese në Khartoum.

Demonstratat e sotme erdhën dy ditë pas dorëheqjes së kryeministrit kalimtar, Abdalla Hamdok, pas dy vitesh në pushtet.

Në një fjalim televiziv, Hamdok pranoi se partneriteti midis ushtrisë dhe udhëheqjes civile ka dështuar të çojë në tranzicionin dhe vendosjen e bazës për sundimin civil dhe transformimin demokratik. /aa