Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Ushtria izraelite: Irani sulmoi Izraelin me 290 raketa dhe drone

Ushtria izraelite: Irani sulmoi Izraelin me 290 raketa dhe drone

Ushtria izraelite ka bërë të ditur se Irani sulmoi Izraelin me 290 raketa dhe drone, duke përfshirë 100 raketa balistike, transmeton Anadolu.

Korporata e Transmetimeve Publike Izraelite citoi ushtrinë, e cila tha se Izraeli iu nënshtrua sulmeve iraniane që përfshinin rreth 100 raketa balistike, 30 raketa lundrimi dhe 160 dronë vetëvrasës.

Raketat dhe lëshimet me dron u kryen nga vende të ndryshme në Iran dhe në disa grupe.

Ushtria theksoi se ajo përkoi me lëshime të tjera raketash dhe dronësh nga Jemeni dhe Iraku, si dhe me rreth 40 nga Libani.

Ushtria pretendoi se avionët luftarakë izraelitë së bashku me vendet e tjera të udhëhequra nga SHBA-ja “kapën më shumë se 20 raketa lundrimi” jashtë territorit të Izraelit.

“Nuk kishte depërtim të raketave të lundrimit në territorin izraelit, por më tepër raketa balistike që shkaktuan dëme të vogla në infrastrukturë”, tha ushtria pa dhënë detaje.

Irani nisi një sulm ajror të shtunën kundër Izraelit si hakmarrje për një sulm ajror të 1 prillit në objektin e tij diplomatik në kryeqytetin sirian, i cili vrau të paktën shtatë anëtarë të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike të Iranit, duke përfshirë dy gjeneralë të lartë.

Teherani ka akuzuar Izraelin për kryerjen e sulmit dhe u zotua të përgjigjet. Tel Avivi nuk e ka marrë zyrtarisht përgjegjësinë për sulmin, por për muaj të tërë ka kryer disa sulme kundër objektivave iraniane në të gjithë Sirinë.

Irani dhe Hezbollahu, aleati i tij kryesor në Liban, kanë thënë se sulmi nuk do të mbetet pa u ndëshkuar.

Exit mobile version