Van Dijk i shkëlqyeshëm, Shaqiri i harruar – vlerësimet e lojtarëve të Liverpool pas shpalljes kampion në Premierligë

Liverpool ka arritur t’i jap fund pritjes 30 vjeçare, duke e fituar titullin e parë të kampionit që nga viti 1990.

Ka qenë një sezon mbizotërues për skuadrën e Jurgen Klopp, dhe gjithë këtë madhështi ia minimizojë pandemia COVID-19, ku nuk dihej nëse do të përfundohej ky sezon, përcjell lajmi.net.

Virgil van Dijk ka qenë një gur i fortë në mbrojte, Alisson një mur i pakalueshëm, ndërsa treshja e famshme, Mohamed Salah, Sadio Mane dhe Roberto Firmino, kanë terrorizuar mbrojtjet.

Por çfarë vlerësimi meriton secili lojtar i Liverpoolit për paraqitjet këtë sezon?

Sportmail ka bërë një listë, duke vlerësuar të gjithë lojtarët, përfshirë edhe Xherdan Shaqirin.

Alisson – 9/10

Adrian – 6/10

Trent Alexander-Arnold 8/10

Joe Gomez – 8/10

Joel Matip – 6/10

Dejan Lovren – 6/10

Virgil van Dijk – 10/10

Andy Robertson – 8/10

Fabinho – 7/10

Jordan Henderson – 9/10

James Milner – 7/10

Georginio Wijnaldum – 8/10

Naby Keita – 6/10

Alex Oxlade-Chamberlain – 7/10

Adam Lallana – 6/10

Xherdan Shaqiri – 4/10

Mohamed Salah – 9/10

Sadio Mane – 9/10

Divock Origi – 6/10

Takumi Minamino – 5/10

Roberto Firmino – 9/10