Vazhdojnë tra’zirat në Kaledoninë e Re, Macron u kërkon banorëve të heqin bllokadat nga rrugët

Presidenti francez Emmanuel Macron bëri një apel publik sot për banorët e Kaledonisë së Re që të heqin barrikadat që kanë bllokuar rrugët gjatë disa javëve të fundit të shënuara nga trazirat, transmeton Anadolu.

Mediat franceze raportuan se Macron dënoi dhunën e vazhdueshme në arkipelagun e Paqësorit Jugor dhe tha se situata aktuale “e papranueshme” kërkon “heqjen e vendosur dhe përfundimtare të të gjitha bllokadave”.

Kaledonia e Re, territor francez i vendosur midis Australisë dhe Fixhit, ka qenë nën sundimin francez që nga shekulli i 19-të.

Megjithatë, popullsia vendase Kanak ka qenë gjithnjë e më e zëshme në kërkesat e tyre për autonomi më të madhe ose pavarësi të plotë.

Trazirat e reja që shpërthyen në mes të majit u shkaktuan nga pakënaqësia e përhapur mbi reformat e propozuara zgjedhore, duke çuar në protesta vdekjeprurëse dhe përçarje të gjerë.

Pavarësisht se autoritetet franceze pretendojnë kontrollin mbi kryeqytetin Noumea, barrikadat vazhdojnë dhe demonstruesit pro pavarësisë mbeten të palëkundur në praninë e tyre në rrugë.

Javën e kaluar, në një përpjekje për të lehtësuar tensionet, Macron njoftoi pezullimin e reformës së diskutueshme, duke përmendur zgjedhjet e ardhshme të parakohshme parlamentare në Francë si arsye për këtë hap.

Megjithatë, fraksionet pro pavarësisë në Kaledoninë e Re e kishin hedhur poshtë tashmë reformën si të parëndësishme pas thirrjes për zgjedhje të reja.

Në një letër të shpërndarë nga mediat lokale, Macron u kërkoi njerëzve të Kaledonisë së Re që të angazhohen në dialog dhe të shfaqin durim. “Gjithmonë duhet më shumë kohë për të ndërtuar sesa për të shkatërruar”, vuri në dukje ai, duke theksuar nevojën për përpjekje konstruktive drejt zgjidhjes.