Virusi mbërrin me anijen turistike në Itali. 7 mijë turistë izolohen brenda

Dy raste të dyshuara koronavirusi janë në izolim në spitalin e bordin e anijes Costa Smeralda që është ndaluar në Civitavecchia, në Itali. Bëhet fjalë për dy bashkëshortë, nga Makau

 Vetëm gruaja, 54 vjecare, ka ethe dhe probleme me frymëmarrjen. Bashkëshorti në fakt nuk ka treguar simptoma por është vënë në izolim falë raporteve të ngushta me bashkëshorten. Pasagjerët e tjerë, rreth 7 mijë, nuk munden ndërkohë të zbresin nga anija. Çifti ishte ngjitur në anije në Savona, disa ditë më parë dhe kishte mbërritur në Itali, në Malpensa më 25 janar. Gjatë turit të saj, anija ishte ndalur edhe në Marsejë, Barcelona dhe Palma de Majorka. Në vendngjarje, për të menaxhuar operacionet brenda portit, kanë ndërhyrë autoritetet italiane. Ende nuk kanë mbërritur rezultatet e analizave, thonë ato, por kemi bërë atë që duhej. Situata është nën kontroll dhe për momentin nuk ka motive për shqetësim në bord./tch