Wisconsin: Pesë të vdekur pasi makina u përplas në paradën e njerëzve

Të paktën pesë persona janë vrarë dhe më shumë se 40 janë plagosur pasi një makinë u përplas në një paradë Krishtlindjesh në shtetin amerikan të Wisconsin, thotë policia.

Grupet muzikore të shkollës dhe një trupë vallëzimi me gjyshe ishin mes atyre që marshonin nëpër qytetin e Waukesha kur një veturë SUV e kuqe erdhi me shpejtësi në rrugë. Ai goditi dhjetëra njerëz, përfshirë fëmijë.
Një person ndodhet në paraburgim.

Incidenti nuk duket “për momentin” të jetë një akt terrorizmi, tha një zyrtar.

Thuhet se ndoshta sulmuesi ka qenë duke ikur nga ndonjë vend i krimit gjatë kësaj kohe. /mesazhi