Ballina Lajmet Rajon dhe Botë 10 civilë të vrarë nga sulmi izraelit në jug të Gazës

10 civilë të vrarë nga sulmi izraelit në jug të Gazës

Ushtria izraelite bombardoi një shtëpi në Khan Younis, në jug të Rripit të Gazës, duke vrarë 10 civilë dhe duke plagosur shumë të tjerë, njoftoi sot agjencia palestineze e lajmeve Wafa, transmeton Anadolu.

Njësitë e artilerisë izraelite shënjestruan gjithashtu afërsinë e Spitalit Evropian në Khan Yunis.

Më shumë se 17.700 palestinezë janë vrarë dhe mbi 46.480 janë plagosur në sulmet intensive ajrore dhe tokësore në enklavë që nga 7 tetori pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas.

Sipas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë është 1.200.

Izraeli rifilloi ofensivën e tij ushtarake në Rripin e Gazës më 1 dhjetor pas përfundimit të një pauze humanitare njëjavore.

Exit mobile version