Ballina Kuriozitete “Anija më e bukur në botë” nis lundrimin nga Xhenova për të...

“Anija më e bukur në botë” nis lundrimin nga Xhenova për të bërë xhiron e globit

Anija me vela italiane, Amerigo Vespucci u nis nga Porti i Vjetër i Xhenovas për një turne botëror.

Ajo do të lundrojë për 20 muaj, duke kaluar nëpër vende dhe 31 porte.

Në momentin që Vespucci u bë gati të niste lundrimin, në portin e Xhenovas kanë rënë sirena në shenjë përshëndetjeje.

Protagonistët e varkave të Garës së Oqeanit do të ndjekin anijen me vela, e cila është konsideruar si simbol i marinës italiane dhe “anija më e bukur në botë ” e shpallur nga komandanti i major Admiral Credendini në vitin 1962.

Exit mobile version