Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Apple bën historinë, vlera e saj kap një trilion dollarë

Apple bën historinë, vlera e saj kap një trilion dollarë

Apple është bërë kompania e parë publike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që ka kapur vlerën e një trilionë dollarëve.

Kjo shifër është arritur pasditen e sotme, teksa aksionet e prodhuesit të IPhone u rritën me mbi 207 dollarë.

Apple dhe Amazon po “luftonin” prej rreth një jave, për t’u bërë kompania e parë që arrinte këtë vlerë në treg.

Tashmë edhe Amazon është shumë pranë arritjes së kësaj vlere, ashtu si edhe dy kompanitë e tjera amerikane Alphabet Inc, dhe Microsoft.

Exit mobile version