Ballina Sport Futboll Barcelona vuan, por merr tre pikë ndaj Alavesit

Barcelona vuan, por merr tre pikë ndaj Alavesit

Barcelona ka marrë tre pikë në udhëtim te Alavesi në kuadër të javës së 22-të në La liga, pasi ndeshja përfundoi 1-0.

Pjesa e parë la shumë për të dëshiruar nga të dyja skuadrat, pasi nuk arritën të krijoni një rast të vetëm serioz për gol.

Në 45 minutat e dytë, dy skuadrat u angazhuan më shumë dhe tentuan që të tundin rrjetën e njëra-tjetrës.

Rastin e parë serioz për gol e krijoi Barcelona, ku në minutën e 63-të, Gerard Pique nuk ia doli të mposhte portierin Fernando Pacheco që bëri një pritje fantastike.

Më pas, Alaves rrezikoi me anë të Tomas Pina (74’), me gjuajtjen e tij që u bllokua prej mbrojtës katalunase.

Vendasit nuk ndaluan më kaq dhe pas vetëm katër minutash, Joselu lëshoi një mundësi të artë shënimi, pasi goditja e tij me kokë nuk ishte e saktë.

Por, Blaugranasit nu u dorëzuan deri në minutat e fundit dhe ia dolën të shënonin golin e fitores përmes Frenkie De Jong që shënoi në minutën e 87-të, me Ferran Torres që ishte asistuesi.

Pas javës së 22-të, Barcelona gjendet në vendin e pestë me 35 pikë, ndërsa në xhiron e 23-të do të ketë punë me Atletico Madridin. /