Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Blinken paralajmëron Netanyahun për aneksimin e Bregut Perëndimor të pushtuar

Blinken paralajmëron Netanyahun për aneksimin e Bregut Perëndimor të pushtuar

Diplomati amerikan Blinken tha se ai do të kundërshtojë vendbanimet, por nuk komentoi për kabinetin e ekstremit të djathtë të Netanyahut.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken është zotuar të kundërshtojë vendbanimet izraelite ose aneksimin në Bregun Perëndimor të pushtuar, pasi ish-kryeministri Benjamin Netanyahu do të kthehet në pushtet.

Netanyahu ka nënshkruar një marrëveshje koalicioni me partitë e ekstremit të djathtë dhe pro kolonëve, duke përfshirë Sionizmin Fetar, pasi koalicioni i tij i krahut të djathtë fitoi zgjedhjet e 1 nëntorit.

Palestinezët kanë frikë se më shumë vendbanime të paligjshme do të ndërtohen në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Jerusalemin Lindor nën Netanyahun, i cili pa një zgjerim rekord të vendbanimeve gjatë periudhës së tij 12-vjeçare si kryeministër deri në vitin 2021.

Vendbanimet konsiderohen të paligjshme sipas ligjeve ndërkombëtare dhe shihen si pengesë për realizimin e një shteti të ardhshëm palestinez si pjesë e zgjidhjes me dy shtete.

Sionizmit fetar, i cili mbështet zgjerimin e vendbanimeve dhe kundërshton shtetësinë palestineze, i është caktuar një post në koalicionin e ri për të mbikëqyrur vendbanimet në Bregun Perëndimor të pushtuar. /mesazhi

Exit mobile version