Ballina Sport Futboll Borussia Dortmund fiton ndaj Sttutgart, afrohet ndaj lider me vetëm një pikë

Borussia Dortmund fiton ndaj Sttutgart, afrohet ndaj lider me vetëm një pikë

Borussia Dortmund ka arritur të shënojë fitore ndaj Stuttgart me rezultat 2-1 në kuadër të javës së 12-të të Bundesligas.

Pjesa e parë nuk solli shumë rase, ku vetëm dy prej tyre mund të veçohen.

Donyell Malen i Dortmund provoi i pari në minutën e 12-të, ndërsa mysafirët kishin rast me Tanguy Coulibaly, por asnjëri nuk ishte i saktë.

Pjesa e dytë kishte më shumë ritëm dhe raste, ku për rrjedhojë erdhën edhe golat.

Dortmund shënoi në minutën e 56-të me Donyell Malen, i cili gjeti rrjetën me një minutën e 56-të.

Por pas vetëm shtatë minutash mysafirët arritën të barazonin. Roberto Massimo shënoi për 1-1.

Pas barazimit milionerët tentuan të barazonin rezultatin, duke renditur rastet, por Manuel Akanji qëlloi shtyllën, Jude Bellingham dhe Malen nuk ishin të saktë.

Aksionet e mira dhe sulmet ia shpërblyen Dortmundit në minutën e 85-të, kur Marco Reus shënoi për 2-1.

Me këtë fitore Dortmun mbetet në vendin e dytë, por me vetëm një pikë më pak se Bayern Munich.