Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Bota po bëhet më e nxehtë

Bota po bëhet më e nxehtë

Të paktën 22 vende kanë regjistruar temperatura maksimale prej 50 gradë Celsius ose më lart.

E hëna, 3 korriku, ishte dita më e nxehtë e regjistruar ndonjëherë në nivel global, sipas të dhënave nga Qendrat Kombëtare të Shteteve të Bashkuara për Parashikimin e Motit.

Temperatura mesatare globale arriti në 17,01 gradë Celsius, duke tejkaluar rekordin e gushtit 2016 prej 16,92 gradë Celsius, ndërsa vera nxehet në të gjithë hemisferën veriore.

Autoritetet kanë raportuar një rritje të vdekjeve të lidhura me nxehtësinë pasi temperaturat tejkalojnë 40 gradë Celsius në shumë vende këtë verë.

Bota po bëhet më e nxehtë

Temperatura mesatare globale e sipërfaqes së Tokës në vitin 2020 u lidh me vitin rekord 2016 si viti më i ngrohtë . Së bashku, tetë vitet e fundit kanë qenë më të ngrohtat që nga fillimi i mbajtjes së të dhënave moderne nga viti 1880, sipas NASA-s.

Këto të dhëna vjetore të temperaturës përbëjnë rekordin global të temperaturës, i cili u tregon shkencëtarëve se planeti po ngrohet.

Sipas rekordit të temperaturës të NASA-s, temperatura mesatare e sipërfaqes së Tokës në vitin 2022 u lidh me vitin rekord 2015-a e pesta më e ngrohta ndonjëherë.

Exit mobile version