Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Cikloni në SHBA, të paktën pesë viktima

Cikloni në SHBA, të paktën pesë viktima

Të paktën pesë persona kanë vdekur nga cikloni që ka goditur orët e shkuara brigjet lindore të Shteteve të Bashkuara, në një zonë me 80 milionë banorë.

Cikloni “Nor’easter” erdhi me erëra me forcën e një uragani dhe stuhi shiu, duke përmbytur rrugë e duke detyruar anulimin e fluturimeve ajrore dhe lidhjeve hekurudhore. Më shumë se 1.5 milionë njerëz ngelën pa energji elektrike në Maine, të Karolinës së Veriut.

Stuhia ka goditur edhe mjetet, ku makina të rënda janë përmbysur në rrugë. Valët e larta sa një shtëpi dy katëshe janë përplasur në brigjet e Massachusetts. Pesë viktimat janë goditur nga pemët apo degë të thyera nga era. Bëhet fjalë për një grua 77-vjeçare, e goditur nga një degë peme para shtëpisë së saj në Baltimora.

Një burrë e një fëmijë 6 vjeç në vendndodhje të ndryshme të Virginia-s, një djalë 11 vjeç në Nju Jork dhe jnë burrë në Newport, Rhode Island janë viktimat e tjera. Shkolla dhe zyra janë mbyllur në SHBA para parashikimit./tch

Exit mobile version