Ballina Sport Futboll City bën hap të mirë drejt titullit, mposht rivalin lokal Man United

City bën hap të mirë drejt titullit, mposht rivalin lokal Man United

Manchester City arkëtoi pikët e plota në derbin e javës së 28-të ndaj Manchester United.

Forma pozitive e ekipit të Pep Guardiolës vazhdoi edhe sot ndaj Manchester United, ku triumfuan 4:1 ndaj rivalit të qytetit, shkruan lajmi.net.

Ishte një ndeshje me intensitet të lartë nga të dy ekipet, por më konkret u treguan ‚Citizens‘.

Pjesa e parë kishte një numër të madh rastesh, por që vetëm tre prej tyre u shënuan.

Ishte minuta e 5` e lojës kur mesfushori belg, Kevin De Bruyne shënoi për Cityn, gol ky numër 50 në 201 paraqitjet e tij në Premier Ligë.

Për Manchester United arriti të barazojë Jadon Sancho, në minutën e 22` të ndeshjes. Kjo ishte krejt çfarë mysafirët treguan.

Në skenë doli përsëri super mesfushori De Bruyne për të shënuar golin e dytë personal në këtë takim.

Pjesa e parë u mbyll me epërsi minimale të Cityt 2:1. Pjesa e dytë kishte mjaft intensitet, por vetëm ekipi i Guardiolës bëri spektaklin.

Në minutën e 68` me asistimin e De Bruyne, shënoi Riyad Mahrez për ta dërguar rezultatin në 3:1. Algjeriani doli në skenë edhe në minutën e 90′, për të vulosur rezultatin final 4:1.

Pas kësaj fitore Manchester City e përforcon vendin e parë me 69 pikë, ndërsa United në vendin e pestë me gjithsej 47 pikë.