Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Erdogan fiton zgjedhjet, urimet vazhdojnë…

Erdogan fiton zgjedhjet, urimet vazhdojnë…

Katari

Emiri i Katarit thotë se “përgëzon presidentin turk Erdogan për fitoren e balotazhit, duke uruar suksese për mandatin e ri”

Hungaria

Kryeministri hungarez Viktor Orban përgëzon presidentin turk Erdogan për ‘fitoren e padiskutueshme të zgjedhjeve’

Republika Srpska

Milorad Dodik uroi Erdoganin për fitoren e tij: Një fitore historike, e rëndësishme për botën dhe jo vetëm për Turqinë

Libia

Urimet e tij i ka dërguar edhe kryeministri libian Abdul Hamid Dbeibeh. Dbeibeh tha se “fitorja zgjedhore” e Erdoganit ishte një ripërtëritje e besimit të popullit turk në projektet dhe politikat e suksesshme të presidentit. Qeveria e Unitetit Kombëtar me bazë në Tripoli e Dbeibeh mbështetet nga Turqia kundër një qeverie rivale me bazë lindore.

Palestina

Kryeministri palestinez Shtayyeh dhe Presidenti Mahmud Abaz uruan Presidentin Erdogan dhe popullin turk për ‘fitoren në zgjedhje’

Azerbajxhani

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, ka uruar Erdoganin në një telefonatë, duke e ftuar atë të bëjë një vizitë në Baku.

Serbia

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka uruar Erdoganin dhe popullin turk për “fitoren e tyre në zgjedhje”.

Pakistani

Kryeministri i Pakistanit Sharif përgëzon Presidentin Erdogan për fitoren e balotazhit zgjedhor, duke thënë se kjo pasqyron ‘besimin e popullit turk në udhëheqjen e tij dinamike’

Kosova

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka uruar Recep Tayyip Erdoğan për fitoren në zgjedhje.

“I shprehim urimet tona të përzemërta Presidentit Erdogan në fitoren e sotme. Ndërsa ju vazhdoni ta udhëheqni Turqinë drejt sukseseve të reja, mezi pres të punojmë së bashku për të ndërtuar mbi bashkëpunimin tonë të shkëlqyer”, ka deklaruar Osmani.

“Le të vazhdojë të forcohet partneriteti mes Kosovës dhe Turqisë”, thekson tutje presidentja.

Opozita turke

Liderja e Partisë Nacionaliste të opozitës në Turqi, IYI, Meral Aksener, ka uruar Erdoganin për fitoren e tij në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale, ndërsa tha se ajo do të vazhdojë në rrugën e saj si opozitë.

Rusia

Presidenti rus Vladimir Putin e ka uruar Erdoganin, duke thënë se fitorja e tij është dëshmi se populli turk e vlerëson punën vetëmohuese dhe politikën e jashtme të pavarur të Erdoganit.

“Fitorja e zgjedhjeve ishte rezultat i natyrshëm i punës suaj vetëmohuese si kreu i Republikës së Turqisë, dëshmi e qartë e mbështetjes së popullit turk për përpjekjet tuaja për të forcuar sovranitetin shtetëror dhe për të zhvilluar një politikë të jashtme të pavarur”, tha Putin në një mesazh. Erdoganit, tha Kremlini.

“Ne e vlerësojmë shumë kontributin tuaj personal në forcimin e marrëdhënieve miqësore ruso-turke dhe bashkëpunimin reciprokisht të dobishëm në fusha të ndryshme”, tha Putin.

Venezuela

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro feston “triumfin” e “vëllait dhe mikut” Erdogan.

Irani

Presidenti iranian Ebrahim Raisi e ka uruar Erdoganin për rizgjedhjen e tij, duke e quajtur atë “një shenjë të besimit të vazhdueshëm të vlefshëm të popullit turk”.

Shqipëria

Kryeministri Edi Rama uroi sot presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan, i cili u rizgjodh president i Turqisë, pozicion të cilin e mban prej vitit 2014.

“Urime për fitoren Z. President”, shkruan Rama në mesazhin e tij të urimit.

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj uroi presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan

“Urime të përzemërta Recep Tayyip Erdoğan në rizgjedhjen tuaj! Partneriteti dhe miqësia vëllazërore mes Shqipërisë dhe Turqisë do të vazhdojnë dhe do të rritet më tej”, shkroi Begaj në rrjetet sociale.

Ukraina

Presidenti i Ukrainës Zelenskyy përgëzon presidentin turk Erdogan për rizgjedhjen, thotë se shpreson të zhvillojë bashkëpunimin për sigurinë dhe stabilitetin e Evropës

Emiratet

Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe Mohammed bin Zayed përgëzon presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan për fitoren e rizgjedhjes, duke thënë se “mezi pres të punojmë së bashku për të përmirësuar më tej partneritetin strategjik midis dy vendeve”.

Francë

Presidenti francez Macron përgëzon presidentin turk Erdogan për rizgjedhjen, thotë “ne do të vazhdojmë të ecim përpara së bashku” në një postim në Twitter në turqisht

Armenia

Kryeministri armen përgëzon presidentin turk Erdogan për fitoren në zgjedhje, duke thënë: “Mezi pres të vazhdojmë të punojmë së bashku drejt normalizimit të plotë të lidhjeve”.

 

SHBA

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, përgëzon Presidentin Erdogan për “fitoren e tij të madhe dhe të merituar” në balotazhin presidencial

Trump thotë se Erdogan ‘e ka ngritur’ Turqinë ‘në një nivel të ri të rëndësisë dhe respektit’

Suedia

Kryeministri i Suedisë Ulf Kristersson përgëzon rizgjedhjen e presidentit turk Erdogan, duke thënë se “siguria jonë e përbashkët është prioriteti i së ardhmes”

Somalia

“Urime Turqisë vëllazërore dhe miqësore”, shkroi në Twitter zyra e presidentit të Somalisë, Hassan Sheikh Mohamud. “Unë i shpreh urimet e përzemërta vëllait tim, Presidentit @RTERdogan, për rizgjedhjen e tij të suksesshme!” tha Hamza Abdi Barre, kryeministri i Somalisë. “Kjo tregon besimin dhe mbështetjen për udhëheqjen tuaj. Ne mezi presim të shohim lidhjet midis dy kombeve tona vëllazërore të rriten dhe kombet tona të përparojnë.”

Uzbekistan

Në një bisedë telefonike me Erdoganin, presidenti i Uzbekistanit Shavkat Mirziyoyev ka uruar presidentin turk.

Mali i Zi

Presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviç përgëzoi Erdoganin dhe uroi përparim të mëtejshëm në marrëdhëniet dypalëshe.

Gjeorgjia

Presidenti i Gjeorgjisë Irakli Garibanhvili uroi “mikun e tij të madh” Erdogan “për rizgjedhjen e tij bindëse si lider i Turqisë”.

“Ne jemi të etur për të përmirësuar më tej lidhjet e miqësisë dhe partneritetit strategjik,” tha ai në Twitter.

Algjeria

Presidenti algjerian Abdelmadjid Tebboune ishte gjithashtu në mesin e liderëve që uruan presidentët turq për “fitoren” e rizgjedhjes së tij.

Këshilli i Evropës

Presidenti i Këshillit Evropian Michel përgëzon presidentin turk Erdogan për rizgjedhjen, thotë se mezi pret të punojë përsëri me të për të thelluar lidhjet

 

Brazili

Presidenti i Brazilit Lula feston rizgjedhjen e presidentit turk Erdogan, duke i uruar atij ‘mandat të mbarë’

SHBA

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden është lideri më i fundit botëror që ka uruar Erdoganin për fitoren në zgjedhje. Shtetet e Bashkuara dhe Turqia kanë pasur një marrëdhënie të vështirë gjatë viteve të fundit, me dallime të rëndësishme në lidhje me Sirinë dhe blerjen e Turqisë të një sistemi raketor nga Rusia, megjithëse tensionet që atëherë janë zbutur.

Urime Presidentit Rexhep Tajip Erdogan të Turqisë për rizgjedhjen e tij.

Mezi pres të vazhdoj të punojmë së bashku si aleatë të NATO-s për çështjet dypalëshe dhe sfidat e përbashkëta globale, tha Biden.

Izraeli

Presidenti izraelit Herzog përgëzon presidentin turk Erdogan për rizgjedhjen, thotë se dy vendet do të ‘vazhdojnë të punojnë së bashku për të forcuar, zgjeruar lidhjet e mira’

Arabia Saudite

Mbreti saudit dhe princi i kurorës urojnë presidentin turk Erdogan për rizgjedhjen në balotazhin e së dielës

Gjermania

Kancelari gjerman Olaf Scholz përgëzon presidentin turk Erdogan për rizgjedhjen, thotë se ‘së bashku duam të çojmë përpara axhendën tonë të përbashkët me një shtysë të re!’

Britania e Madhe

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak përgëzon presidentin turk Erdogan për rizgjedhjen, duke thënë: “Mezi pres të vazhdoj bashkëpunimin e fortë midis vendeve tona”.

 

Opozita turke – Dr. Sinan Ogan

Përgëzoj Presidentin e rizgjedhur z. Recep Tayyip Erdoğan. Uroj që këto rezultate të jenë të dobishme për vendin tonë, kombin tonë dhe botën turke.

Kosova

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka uruar Recep Taip Erdogan për fitoren në zgjedhjet presidenciale.

”Urimet e mia të sinqerta për Presidentin Erdogan për rizgjedhjen e tij të suksesshme presidenciale. Mezi presim të thellojmë më tej bashkëpunimin dypalësh strategjik midis Kosovës dhe Turqisë”, ka shkruar Kurti në Twitter.

 

 

 

Exit mobile version