Ballina Lajmet Erdoğan: Nuk ua dorëzuam kufirin terroristëve në Siri

Erdoğan: Nuk ua dorëzuam kufirin terroristëve në Siri

Presidenti i Republikës së Turqisë Recep Tayyip Erdoğan deklaroi sot se Turqia nuk ka lejuar që terroristët e PKK-së dhe DEASH-it në Afrin të marrin kufirin e saj jugor, ashtu sikur që terroristëve të FETO-s në vitin 2016 nuk i ka lejuar të ketë sukses në tentimin e grusht shtetit, raporton Anadolu Agency (AA).

“I patë armët që dilnin nga tunelet e Afrinit. A kishin dobi prej tyre? Ashtu sikur më 15 korrik kur dhamë 251 dëshmorë dhe 2.193 të plagosur, por nuk e dorëzuam shtetin. As nuk ua dorëzuam organizatave terroriste 911 kilometra të kufirit tonë me Sirinë”, tha Erdoğan në fjalimin me rastin e shënimit të 103 vjetorit të betejës detare dhe fitores në Çanakkala.

Erdoğan gjithashtu njofoti se në operacionin “Dega e Ullirit” deri tani janë neutralizuar 3.603 terroristë.

Exit mobile version