Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Erdogan shpalos kabinetin e ri presidencial

Erdogan shpalos kabinetin e ri presidencial

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, shpalosi kabinetin e parë të sistemit presidencial të qeverisjes i cili përbëhet nga 16 ministra, raporton Anadolu Agency (AA).

Kabinetin presidencial të cilin Erdoğan e shpalosi me anë të një konference për shtyp në Rezidencën Presidenciale në Ankara e përbëjnë këta emra:

Zëvendëspresident: Fuat Oktay

Ministër i Drejtësisë: Abdulhamit Gül

Ministre e Punës, Shërbimeve Sociale dhe Familjes: Zehra Zümrüt Selçuk

Ministër i Mjedisit dhe Urbanizmit: Murat Kurum

Ministër i Jashtëm: Mevlüt Çavuşoğlu

Ministër i Energjisë dhe Resurseve Natyrore: Fatih Dönmez

Ministër i Rinisë dhe Sportit: Mehmet Kasapoğlu

Ministër i Thesarit dhe Financave: Berat Albayrak

Ministër i Brendshëm: Süleyman Soylu

Ministër i Kulturës dhe Turizmit: Mehmet Ersoy

Ministër i Arsimit: Ziya Selçuk

Ministër i Mbrojtjes: Hulusi Akar

Ministër i Shëndetësisë: Fahrettin Koca

Ministër i Industrisë dhe Teknologjisë: Mustafa Varank

Ministër i Bujqësisë dhe Pylltarisë: Bekir Pakdemirli

Ministre e Tregtisë: Ruhsar Pekcan

Ministër i Transportit dhe Infrastrukturës: Cahit Turan

Exit mobile version