Ballina Ekonomi Fillon rënia e çmimeve të naftës në botë, Berjani: Kjo po reflektohet...

Fillon rënia e çmimeve të naftës në botë, Berjani: Kjo po reflektohet edhe në Kosovë, zbritja do të ndodhë para fundit të vitit

Çmimet e naftës për disa ditë me radhë janë duke shënuar rënie në tregun botëror, e kjo po reflektohet edhe në Kosovë.

Kështu pohon për Telegrafin, kryetari i Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani duke shtuar se zbritja do të ndodhë para vitit të ri.

“Sa i përket çmimit të naftës është fakt që e përcakton bursa botërore dhe organizata prodhuese OPEC. Çmimet kanë filluar ta kenë një rënie të lehtë, kështu që edhe në Kosovë është duke u reflektuar”, tha Berjani.

Çmimi i aktual i naftës | Burimi: Oil Prices

Sipas tij, një litër naftë në Kosovë po tregtohet me 1.16 euro deri 1.20 euro, kurse e benzinës me 1.20 euro deri 1.30 euro.

“Sot në Kosovë, një litër naftë kushton prej 1.16 euro deri 1.20 euro, ndërsa një litër benzinë tregtohet me 1.20 deri 1.30 euro. Pra, një ulje e lehtë e çmimit ka filluar të jetë edhe në Kosovë, ky është një sinjal i mirë se zbritja do të ndodh para vitit të ri, e jo pas saj ashtu siç ishte paralajmëruar nga OPEC”, përfundon ai.

Aktualisht në tregjet botërore, nafta WTI po tregtohet me 67.95 dollarë, ndërsa Brenti britanik po shitet me 71.05 dollarë.

Exit mobile version