Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Fuqitë botërore thirrje për përmbajtje ushtarake në centralin bërthamor të Ukrainës

Fuqitë botërore thirrje për përmbajtje ushtarake në centralin bërthamor të Ukrainës

Zaporizhzhia Nuclear Power Plant,(twitter)

Udhëheqësit e Gjermanisë, Francës, Britanisë së Madhe dhe SHBA u bënë thirrje palëve ndërluftuese të tregojnë përmbajtje ndaj termocentralit bërthamor të Zaporizhzhya dhe inspektorëve të OKB-së për qasje të menjëhershme në zonën e përhapur.

Fabrika e Zaporizhzhya, e vendosur në qytetin jugor të Ukrainës, Enerhodar, u pushtua nga Rusia në fillim të marsit. Luftimet janë intensifikuar në përgjithësi në javët e fundit, duke shkaktuar paralajmërime kërcënuese nga fuqitë botërore për një përshkallëzim potencialisht katastrofik.

Presidenti i SHBA Joe Biden, presidenti francez Emmanuel Macron, kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministri britanik Boris Johnson folën për Zaporizhzhya dhe luftën më të gjerë në Ukrainë në një telefonatë video.

Ata ranë dakord ‘’për nevojën për të shmangur operacionet ushtarake pranë uzinës” dhe që ekspertët bërthamorë me Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA) të inspektojnë centralin për të garantuar sigurinë e tij’’. /atsh

Exit mobile version