Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Gaza, në një sulm ajror izraelit vriten 13 palestinezë

Gaza, në një sulm ajror izraelit vriten 13 palestinezë

Në një sulm ajror izraelit u vranë 13 palestinezë në një tubim në lagjen Sheikh Radwan në pjesën veriore të qytetit të Gazës, raporton Anadolu.

Dëshmitarët okularë thanë për Anadolu se shumë të tjerë u plagosën gjithashtu në sulmin ajror izraelit, i cili u krye në zonën Al-Jisr në Sheikh Radwan. Ata shtuan se një dron izraelit lëshoi të paktën një raketë mbi palestinezët që po mblidheshin për të pasur shërbime interneti.

Autoritetet shëndetësore palestineze ende nuk kanë komentuar mbi incidentin dhe nuk kanë njoftuar zyrtarisht numrin e viktimave.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë 1.200 njerëz.

Pothuajse 33.900 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe rreth 76.600 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas një bllokade gjymtuese ndaj shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND). Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Exit mobile version