Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Gjermani, policia ndërhyn ashpër ndaj protestuesve pro Palestinës

Gjermani, policia ndërhyn ashpër ndaj protestuesve pro Palestinës

Policia gjermane ndërhyri ashpër ndaj aktivistëve pro palestinezë që protestuan në hapësirën e gjelbër pranë ndërtesës së kryeministrisë në Berlin kundër sulmeve të Izraelit në Gaza, transmeton Anadolu.

Në pamjet e paraqitura në median sociale, shihet se policia ndërhyn ashpër dhe herë pas here godet me grushte aktivistët që përpiqet t’i ndalojë.

Në pamje shihet se policia u pengon frymëmarrjen disa aktivistëve duke u mbyllur gojën. Policia përdori edhe gaz lotsjellës.

Policia në Gjermani, duke i ndërprerë energjinë elektrike anuloi Kongresin e Palestinës i cili ishte planifikuar të mbahej fundjavën që kaloi.

Ministria e Brendshme nuk lejoi hyrjen në vend të Gassan Ebu Sitte, rektorin britanik me origjinë palestineze të Universitetit të Glasgow-it i cili duhej të mbante fjalim në kongres.

Po ashtu ministria vendosi ndalimin e pjesëmarrjes në aktivitete politike në Gjermani edhe për ish-ministrin grek të Financave, Yanis Varufakis, për shkak të retorikës së tij në mbështetje të Palestinës.

Exit mobile version