Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Guterres: Pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar pasiguri në botë

Guterres: Pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar pasiguri në botë

Gjatë fjalimit të tij në samitin e OKB-së në New York, Guterres tha se vende të tilla si Rusia po krijojnë pasiguri në botë për të gjithë pas pushtimit të Ukrainës.

“Lufta në Ukrainë ka ndikime serioze për botën përtej Kievit,” tha ai, duke vënë në dukje marrëveshjen e drithërave në Detin e Zi.

“Bota ka shumë nevojë për ushqimin ukrainas dhe plehrat ruse për të stabilizuar tregjet dhe për të garantuar sigurinë ushqimore. Në të gjithë botën, po shfaqen rreziqe të reja ndërsa vendet zhvillojnë armë të reja dhe armët bërthamore nuk duhet të lejohen.

Sudani po shkon drejt një luftë civile në shkallë të gjerë. Miliona njerëz janë larguar dhe vendi rrezikon të shkatërrohet.

Në Republikën Demokratike lindore të Kongos, miliona janë të zhvendosur dhe dhuna me bazë gjinore është një realitet i tmerrshëm i përditshëm në një vend që vuajti shekuj të shekujve të shfrytëzimit kolonial, sot është i pushtuar nga dhuna e bandave dhe ende pret mbështetjen ndërkombëtare.

Në Afganistan, 70% e popullsisë ka nevojë për ndihmë humanitare me të drejtat e grave dhe vajzave të mohuara sistematikisht në Mianmar, dhunën brutale, përkeqësimin e varfërisë dhe minimin e shpresë për një kthim në demokraci. /abcnews

Exit mobile version