Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Holanda ndalon telefonat celularë në klasa

Holanda ndalon telefonat celularë në klasa

Robbert Dijkgraaf

Pajisjet elektronike, duke përfshirë telefonat celularë dhe tabletët, do të ndalohen nga klasat në Holandë, njoftoi qeveria.

Nisma e prezantuar në bashkëpunim me institutet do të hyjë në fuqi në fillim të vitit të ardhshëm.

“Edhe pse telefonat celularë janë pothuajse të ndërthurur me jetën tonë, ata nuk i përkasin klasës”, tha ministri i Arsimit Robbert Dijkgraaf, duke theksuar se “nxënësit duhet të jenë në gjendje të përqendrohen dhe të kenë çdo mundësi për të mësuar mirë”.

”Ndërsa në vend të kësaj ne e dimë nga kërkimet shkencore se celularët e ndërpresin këtë proces”, shtoi ai.

Finlanda ndërmori një hap të ngjashëm javën e kaluar. Një ndalim i telefonave celularë në klasa është propozuar edhe në vende të tjera, duke përfshirë Anglinë dhe Francën. /atsh

Exit mobile version