Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Irlanda sot në zgjedhje parlamentare

Irlanda sot në zgjedhje parlamentare

Më shumë se 3,3 milionë votues irlandezë sot do të votojnë për të zgjedhur 160 anëtarët e asamblesë kombëtare, raporton Anadolu Agency (AA).

Votimi filloi në orën 7:00 të mëngjesit, ndërsa sondazhet e fundit kanë treguar se partia nacionaliste Sinn Fein kryeson me 25 për qind.

Rritja e votave të Sinn Fein vjen pas ngritjes së debateve mbi banimin dhe shërbimet e kujdesit shëndetësor, pasi partia premtoi investime të mëdha në këto dy fusha.

Micheal Martin, lideri i partisë Fianna Fail, tha në një fjalim të shtunën e kaluar se partia e tij është e vetmja parti e aftë për të ofruar një qeveri alternative.

Ndërkaq, partia Fine Gael e kryeministrit Leo Varadkar parashikohet të bjerë në vendin e tretë me 17 për qind.

Irlanda përballet me një krizë banimi, pasi numri i të pastrehëve ka arritur në 10.000. Shëndetësia gjithashtu ballafaqohet me sfida serioze, pasi pacientët mund të presin deri në 17 orë për t’u ekzaminuar në dhomat e urgjencës spitalore.

Exit mobile version