Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Ja një vështrim mbi zhvillimet e fundit në Pa’lestinë

Ja një vështrim mbi zhvillimet e fundit në Pa’lestinë

Mediat lokale raportojnë se të paktën 17 palestinezë janë vrarë gjatë natës në sulme të veçanta në kampin e refugjatëve Nuseirat, pas një nate bombardimesh të forta izraelite në Gazën qendrore.

Forcat izraelite kanë arrestuar dhjetëra palestinezë në qytetin e pushtuar të Bregut Perëndimor të Qusra, pranë Nablus, duke i çuar në një shkollë ku u mbajtën dhe u morën në pyetje.

Një negociator i lartë izraelit i ka thënë agjencisë së lajmeve AFP në kushte anonimiteti se “dhjetëra” robër janë ende gjallë “me siguri” në Gaza.

Policia izraelite arrestoi të paktën tetë persona në protestat masive antiqeveritare jashtë shtëpisë së kryeministrit Benjamin Netanyahu në Jerusalem të hënën mbrëma.

Dy demokratë në Kongresin Amerikan, të cilët kanë ngecur në një shitje të madhe armësh për Izraelin, kanë rënë dakord të mbështesin marrëveshjen nën presionin e madh të administratës Biden, raporton Washington Post.

Exit mobile version