Ballina Sport Futboll Kapiteni i Rumanisë pret duele të forta me Kosovën

Kapiteni i Rumanisë pret duele të forta me Kosovën

Kapiteni i Rumanisë, Nicolae Stanciu, ka thënë se përballjet me Kosovën do të jenë sfiduese. Ai ka theksuar se Kosova ka përfaqësuese të fortë.

Kosova e Rumania janë pjesë e Grupit 2 të Ligës C të Ligës së Kombeve. Në grupin e Kosovës është edhe Qipro, ndërsa më vonë do të bashkohet Gjibraltari ose Lituania. Kosova e kishte Rumaninë në grupin kualifikues për “Euro 2024”. Barazoi pa gola më 16 qershor të vitit të kaluar, ndërsa humbi në Bukuresht më 9 shtator me rezultatin 2:0. Kosova pati telashe në Bukuresht. Ndeshja ishte ndërprerë në minutën e 18-të, kur një grup huliganësh rumunë në stadium pati shfaqur panon “Kosova është Serbi”. Ndeshja nuk pati vazhduar për plot 50 minuta.

“Është një grup i ekuilibruar, sepse nëse them se është i vështirë do të krijoj sërish polemika ose njerëzit do të thonë se jemi të çmendur. Por nuk ka përfaqësuese të vogla dhe fakti që do të përballemi sërish me Kosovën e bën të vështirë grupin. Tashmë kemi luajtur me Kosovën në kualifikime dhe e dimë sa e fortë është. E dimë se sa është e vështirë të luash në Kosovë, kështu që ndeshjet me të do të jenë shumë sfiduese”, ka thënë Stanciu për mediumet rumune.

Në kampionatin e Rumanisë janë disa lojtarë shqiptarë. Ndër më të dalluarit janë Albion Rrahmani dhe Ermal Krasniqi. Të dy lojtarët janë pjesë të Rapid Bukureshtit. Së fundi janë ftuar edhe te Kosova.

Exit mobile version