Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Katari do të dërgojë avionë ndihmash në Turqi

Katari do të dërgojë avionë ndihmash në Turqi

Katari thotë se do të fillojë të dërgojë avionë ndihmash në Turqi për të transportuar ekipet e kërkimit dhe shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti së bashku me automjete, një spital fushor, tenda dhe furnizime të tjera, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve.

Organizata Bamirëse Katar e financuar nga Katari tha se po shpërndante 27,000 vakte të nxehta në Gaziantep, ku ka një zyrë, dhe po furnizonte me sende ndihme për strehimoret në Turqi dhe Siri.

Grupi ndau 6 milion dollarë për fazat e para të përgjigjes së tij.

Exit mobile version