Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Katari paraqet ankesë në OKB kundër Emirateve të Bashkuar Arabe

Katari paraqet ankesë në OKB kundër Emirateve të Bashkuar Arabe

Katari ka paraqitur një ankesë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (KS të OKB-së) kundër Emirateve të Bashkuara Arabe, duke cituar shkelje të hapësirës ajrore, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas televizionit Al Jazeera të bazuar në Doha, përfaqësuesja e Katarit në OKB paraqiti një ankesë në KS të OKB-së, duke thënë se një avion luftarak që i përkiste Emirateve të Bashkuara Arabe shkeli hapësirën ajrore të Katarit.

Në ankesën e dorëzuar te sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, nga përfaqësuesja e përhershme e shtetit të Katarit në OKB, Alya Ahmed Al Thani, vihet në dukje se Katari do të ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme në përputhje me ligjet ndërkombëtare për të mbrojtur hapësirën ajrore, kufijtë dhe sigurinë kombëtare.

Veçmas, agjencia zyrtare e lajmeve e Katarit, QNA, raportoi se shkelja e hapësirës ajrore ndodhi më 21 dhjetor të vitit 2017.

Në fillim të qershorit, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti dhe Bahreini papritmas të gjithë ndërprenë marrëdhëniet diplomatike dhe tregtare me Katarin, duke e akuzuar Dohan për “mbështetjen e terrorizmit”.

Të gjithë kërcënuan të vendosin sanksione të tjera ndaj Dohas nëse ajo dështonte të pranonte një listë të gjatë kërkesash, duke përfshirë mbylljen e televizionit Al Jazeera të financuar nga Katari.

Katari mohon akuzat, duke përshkruar përpjekjet për izolim diplomatik si një shkelje të së drejtës ndërkombëtare dhe sovranitetit kombëtar.

Exit mobile version