Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Kolumbia pezullon eksportet e qymyrit në Iz’rael, shkak lufta në Ga’za

Kolumbia pezullon eksportet e qymyrit në Iz’rael, shkak lufta në Ga’za

Kolumbia do të pezullojë eksportet e qymyrit në Izrael si hakmarrje ndaj luftës në Gaza.

Presidenti kolumbian, Gustavo Petro konfirmoi lëvizjen në X, duke thënë se eksportet do të ndaleshin “derisa të ndalet gjenocidi”.

Kolumbia, prodhuesi i pestë më i madh i qymyrit në botë, dërgoi 56.7 milionë tonë metrikë qymyr jashtë vendit vitin e kaluar, duke përfshirë 3 milionë tonë në Izrael, sipas të dhënave të qeverisë.

Izraeli është një destinacion kyç për qymyrin kolumbian dhe dërgesat atje gjenerojnë rreth 165 milionë dollarë në vit taksa, honorare dhe kontribute të tjera.

Exit mobile version