Ballina Lajmet Kosovë Kurti: E mbështesim Ukrainën deri në fitore

Kurti: E mbështesim Ukrainën deri në fitore

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Kosova qëndron e palëkundur në mbështetjen ndaj Ukrainës.

Në ditën kur dy vjet më parë Rusia pati nisur pushtimin e Ukrainës, Kurti ka thënë se përballë agresionit brutal, populli ukrainas i ka rezistuar me sukses përpjekjes së Rusisë për të kapur dhe pushtuar Kievin.

“Ushtarët e tyre vazhdojnë luftën e një populli të tërë – të guximshëm dhe të vendosur si kurrë më parë. I përshëndesim dhe i garantojmë mbështetjen tonë të palëkundur, derisa fitorja të jetë e tyre”, ka shkruar ai në platformën X.

Edhe presidentja Vjosa Osmani gjatë ditës ka shkruar se qëndrojnë krah Ukrainës duke e ditur se sa i lartë është çmimi për lirinë.

Exit mobile version