Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Macron: Franca do të tërheqë trupat dhe ambasadorin nga Nigeri

Macron: Franca do të tërheqë trupat dhe ambasadorin nga Nigeri

Emmanuel Macron ka thënë se Franca do të tërheqë ambasadorin e saj dhe do të përfundojë të gjithë bashkëpunimin ushtarak me Nigerin pas një grushti shteti.

“Franca ka vendosur të tërheqë ambasadorin e saj. Në orët e ardhshme ambasadori ynë dhe disa diplomatë do të kthehen në Francë”, tha presidenti.

Ai shtoi se bashkëpunimi ushtarak kishte “mbaruar” dhe trupat franceze do të largoheshin “në muajt në vijim”.

Një juntë ushtarake pushtoi Nigerin më 26 korrik, duke rrëzuar presidentin Mohamed Bazoum.

Vendimi vjen pas disa muajsh armiqësi dhe protesta kundër pranisë franceze në vend, me demonstrata të rregullta në kryeqytetin Niamy.

Masa i jep një goditje të fortë operacioneve kundër terrorizmit të Francës në Sahel dhe ndikimit të Francës në rajon, por Macron tha se Franca “nuk do të mbahet peng nga puçistët”, duke folur për stacionet televizive franceze TF1 dhe France 2.

Ka rreth 1500 ushtarë francezë në Niger.

Presidenti francez tha se ai ende e konsideronte Bazoum, i cili aktualisht mbahet i burgosur nga krerët e grushtit të shtetit, si “autoriteti i vetëm legjitim” i vendit dhe e kishte informuar atë për vendimin e tij. Ai e përshkroi presidentin e rrëzuar si “peng”.

“Ai ishte në shënjestër të këtij grushti shteti sepse po kryente reforma të guximshme dhe sepse kishte një zgjidhje etnike në masë të madhe,” tha ai.

Udhëheqësit ushtarakë të Nigerit i thanë ambasadorit francez Sylvain Itte se duhej të largohej nga vendi pasi përmbysën Bazoum më 26 korrik.

Megjithatë, një ultimatum 48-orësh që ai të largohej, i lëshuar në gusht, kaloi me të ende në vend pasi qeveria franceze refuzoi të pajtohej ose të njihte regjimin ushtarak si legjitim.

Deklarata e Macron vjen gjithashtu disa orë pasi udhëheqësit e grushtit të shtetit të Nigerit ndaluan “avionët francezë” të fluturonin mbi vend.

Organizata rajonale e sigurisë ajrore, ASECNA, tha se hapësira ajrore e Nigerit ishte e hapur për të gjitha fluturimet komerciale kombëtare dhe ndërkombëtare, përveç avionëve francezë ose avionëve të çarteruar nga Franca, përfshirë ato të linjës ajrore Air France.

Hapësira ajrore do të mbetet e mbyllur për “të gjitha fluturimet ushtarake, operacionale dhe të tjera speciale”, përveç nëse merr autorizim paraprak, thuhet në mesazh.

Air France i tha agjencisë së lajmeve AFP thjesht se “nuk po fluturonte mbi hapësirën ajrore të Nigerit”. /syri

Exit mobile version