Ballina Lajmet Maqedoni: 15 pacientë në gjendje të rëndë shëndetësore, 6 në respiratorë

Maqedoni: 15 pacientë në gjendje të rëndë shëndetësore, 6 në respiratorë

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe gjatë konferencës për shtyp të ditës së sotme tha se në Kliniken Infektive në Shkup janë të shtruar gjithsej  67 pacientë, 6 në makina respiratore, në total 12 në gjendje shëndetësore të rëndë. Në gjendje të rëndë shëndetësore paraqitet edhe lehona nga Kumanova.  Ndërsa në Spitalin “8 shtatori”, gjenden të shtruar 19 persona, 3 prej tyre në gjendje të rëndë. Ndërsa është aktivizuar edhe Spitali i Manastirit që do të mbulojë të gjithë atë rajon.

“Katër viktima në Klinikën për sëmundje infektive, një nga Kumanova, një nga Llabunishta, një nga Çellopeku, një nga Shtipi dhe kemi edhe një pacient që ka ndërruar jetë në Kumanovë. Në klinikën infektive në 24 orët e fundit janë pranuar 4 pacientë, me këtë numri i personave të hospitalizuar arrin në 67, 6 prej të cilëve janë në aparate për frymëmarrje dhe 12 të tjerë në gjendje të rëndë shëndetësore”, deklaroi Filipçe.

Exit mobile version