Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Mbytet anija në Mesdhe, raportohet për 40 viktima

Mbytet anija në Mesdhe, raportohet për 40 viktima

Dyzet persona kanë humbur jetën pasi anija me të cilin udhëtonin u përmbyt në Mesdhe.

Sipas La Republica anija mund të jetë mbytur edhe si pasojë e kushteve ekstreme të motit. Anija ishte nisur javën e kaluar nga Libia për në Lampedusa.

Pavarësisht alarmit të dhënë nga ekipi i Alarm Phone dhe ngritjes së dy avionëve të Frontex dhe njërit italian, rojet bregdetare, nuk mund të gjendeshin të humbur.

Në vitin 2023, të paktën 2,271 emigrantë dhe refugjatë vdiqën në Mesdheun qendror. /abcnews

Exit mobile version