Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Ministri finlandez i mbrojtjes: Lufta në Ukrainë mund të zgjasë shumë

Ministri finlandez i mbrojtjes: Lufta në Ukrainë mund të zgjasë shumë

Ministri finlandez i Mbrojtjes, Antti Kaikkonen, shprehu shqetësime për kohëzgjatjen e luftës në Ukrainë, raporton Anadolu.

Duke folur me gazetarët përpara takimit të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel, Kaikkonen theksoi se Ukraina është aktualisht e angazhuar në një luftë për liri.

“Kam frikë se kjo luftë do të zgjasë shumë”, tha ai, duke theksuar rëndësinë e ditëve dhe javëve të ardhshme.

Kaikkonen shtoi se një qeveri e re do të krijohet së shpejti në Finlandë dhe u zotua se Helsinki do të vazhdojë ta mbështesë Kievin.

Ministri finlandez vlerësoi gjithashtu përpjekjet e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, dhe shprehu mbështetjen për një zgjatje të mundshme të misionit të tij.

“Por jam i sigurt se ai do të donte të tërhiqej një ditë”, shtoi ai.

Ndërkaq, ministri estonez i Mbrojtjes, Hanno Pevkur, u tha gjithashtu gazetarëve se vendi i tij do të vazhdojë ta mbështesë Ukrainën.

“Ata (ukrainasit) e dinë se çfarë të bëjnë, ne i ndihmojmë ata. Le ta fitojnë luftën”, tha Pevkur, duke theksuar se Ukraina nuk duhet të vihet nën shumë presion.

Ministrja letoneze e Mbrojtjes, Inara Murniece, shprehu mbështetjen për anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

“Ne vërejmë se Rusia po bën një luftë të pamëshirshme dhe agresive kundër Ukrainës”, tha ajo, duke shtuar se mbështetja për Ukrainën duhet të vazhdojë.

Exit mobile version