Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Mogherini: Turqia është partner strategjik i BE-së

Mogherini: Turqia është partner strategjik i BE-së

ërfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe të Sigurisë Federica Mogherini tha në Valletta se Turqia nuk është vetëm një vend kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por edhe një partner strategjik i BE-së, raporton Anadolu Agency (AA).

“Nga perspektiva e BE-së, mund të themi se negociatat për anëtarësim janë duke vazhduar. Ata nuk janë ngrirë, as nuk janë pezulluar”, ka thënë Mogherini.

Ajo iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në kryeqytetin e Maltës, Valletta, ku dje mori pjesë në një takim jozyrtar të ministrave të Jashtëm të BE-së (Gymnich).

Takimi ishte shumë i dobishëm, i frytshëm, konstruktiv dhe i rëndësishëm, theksoi Mogherini.

“Patëm ratin të kemi bisedime të sinqerta dhe të hapura me Turqinë. Me shtetet anëtare të BE-së kemi biseduar për gjendjen aktuale të Turqisë dhe për marrëdhëniet tona në të ardhmen”, tha Përfaqësuesja e Lartë Mogherini pas takimit me shefin e diplomacisë turke, Mevlüt Çavuşoğlu.

“Ne njohim dhe respektojnë të drejtën e secilit vend, duke përfshirë Turqinë, që vetë të marrin vendime në lidhje me sistemin e drejtimit të shtetit”, tha Mogherini.

Pavarësisht kritikave të shumta dhe ankesave pas referendumit për pakon e ndryshimeve kushtetuese të mbajtura në Turqi, Mogherini theksoi se respekton rezultatet e referendumit.

“Presim që zbatimi i ndryshimeve kushtetuese të bëhet me rekomandimet e Komisionit të Venecias, si dhe raportin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE)”, shtoi Mogherini.

Siç theksoi, “Bashkimi Evropian është pranë Turqisë me ekonominë e saj të suksesshme dhe demokratike”, dhe ka shtuar se qëllimet e BE-së nuk kanë qenë asnjëherë në dëm të Turqisë dhe as popullit turk.

Duke shtuar se marrëdhëniet midis BE-së dhe Turqisë janë përtej kornizës së anëtarësimit në BE, Mogherini theksoi se negociatat nuk kanë përfunduar, por edhe theksoi se kjo nuk nënkupton se do të hapen kapituj të rinj.

Exit mobile version