Ballina Lajmet Kosovë MPJ konfirmon ndalimin e Haradinajt, pritet lirimi i tij

MPJ konfirmon ndalimin e Haradinajt, pritet lirimi i tij

Ministria e Punëve të Jashtme ka konfirmuar ndalimin e Ramush Haradinajt nga autoritetet zvicerane.

Bashmir Xhemaj, shef i Kabinetit të Ministrit Enver Hoxhaj, ka thënë për KTV-në se Haradinaj pritet të lirohet sa më parë.

“Ministria e Punëve të Jashtme është duke u marrë intensivisht që nga ora 15h të ditës së sotme me rastin e ndalimit të z. Ramush Haradinaj, Kryetar i AAK-së. Ndalimi i tij nga autoritetet franceze është bazuar në një fletëarrest të Serbisë të vitit 2004 që për ne është i papranueshëm. MPJ ka nisur notat verbale nëpërmjet Ambasadës tonë në Paris dhe vetë ministri Hoxhaj është marrë personalisht për të shfrytëzuar të gjitha rrugët diplomatike që Haradinaj të lirohet sa më parë”, ka thënë Xhemaj.

Exit mobile version