Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Në burgun izraelit Gilboa 12 palestinezë të arrestuar me COVID-19

Në burgun izraelit Gilboa 12 palestinezë të arrestuar me COVID-19

Shoqata e të Burgosurve Palestinezë sot bëri të ditur se në burgun Gilboa në veri të Izraelit 12 palestinezë të arrestuar janë prekur me koronavirus (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë, Shoqata tha se rastet e reja sollën në 41 numrin e të burgosurve palestinezë, të cilët ishin infektuar me COVID-19.

Janë 360 palestinezë që mbahen në burgun Gilboa.

Shoqata u bëri thirrje grupeve ndërkombëtare për të drejtat e njeriut “të mbajnë përgjegjësitë e tyre ndaj të arrestuarve palestinezë” në Izrael.

Sipas vlerësimeve palestineze, ka 4.400 të burgosur palestinezë në burgjet izraelite, përfshirë 39 gra, 155 fëmijë dhe rreth 350 të mbajtur nën politikën e ndalimit administrativ të Izraelit, e cila lejon mbajtjen e palestinezëve pa akuza ose gjykime.

Exit mobile version