Ballina Lajmet Rajon dhe Botë OKB: Mbi 1.000 persona të vrarë gjatë shtatorit në Irak

OKB: Mbi 1.000 persona të vrarë gjatë shtatorit në Irak

Misioni i Kombeve të Bashkuara për Irakun (UNAMI) ka konfirmuar se viktimat përfshijnë 609 civilë dhe 394 pjesëtarë të forcave irakiane të sigurisë

Mësohet se 1.003 persona kanë humbur jetën gjatë shtatorit si pasojë e dhunës dhe sulmeve kanë përfshirë këtë shtet, flasin të dhënat nga misioni i Kombeve të Bashkuara për Irakun (UNAMI), raporton Anadolu Agency (AA).

Në një raport të publikuar të dielën, UNAMI konfirmon se viktimat përfshijnë 609 civilë, ndërkohë që 1.159 persona kanë mbetur të plagosur. Bagdadi ishte krahina më të prekur me 289 të vrarë dhe 838 të plagosur, thotë misioni i OKB-së.

Exit mobile version