Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Pakistan – Mbi 50 viktima pas shirave musonikë

Pakistan – Mbi 50 viktima pas shirave musonikë

Më shumë se 50 persona kanë humbur jetën në Pakistan për shkak të shirave të dendur të musonit.

Shumica e vdekjeve, 30, u raportuan nga provinca më e populluar e Punjabit, deklaroi zëdhënësi i Autoritetit Kombëtar të Menaxhimit të Fatkeqësive (NDMA).

Në provincën veriperëndimore të Khyber Pakhtunkhwa, të paktën tetë fëmijë kanë vdekur nga një rrëshqitje masive e dheut, ndërsa 87 të tjerë kanë mbetur të plagosur nga shembja e kulmeve dhe mureve të shkaktuara nga reshjet.

Më shumë se 1700 njerëz janë vrarë dhe më shumë se 33 milionë janë prekur nga përmbytjet shkatërruese të shkaktuara nga shirat e parregullt të musonit të vitit të kaluar. /atsh

Exit mobile version