Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Pa’lestinë – Ja një vështrim në zhvillimet e fundit:

Pa’lestinë – Ja një vështrim në zhvillimet e fundit:

Të paktën tre persona, duke përfshirë një fëmijë të vogël, u vranë në një sulm izraelit gjatë natës në një apartament banimi në lagjen Daraj të qytetit të Gazës, raporton agjencia e lajmeve Wafa.

Spitalet në Gazën qendrore janë mbingarkuar nga “viktima masive të njëpasnjëshme ndërsa zonat me popullsi të dendur bombardohen”, tha Samuel Johann, koordinator i MSF në Gaza.

Zyra për Media e Qeverisë së Gazës tha se 210 persona u vranë dhe 400 të tjerë u plagosën në sulmin izraelit në kampin e refugjatëve Nuseirat të shtunën.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu thotë se sulmi në Nuseirat, ku u liruan katër robër izraelitë të mbajtur nga Hamasi, “do të shkruhet në histori”.

Kenneth Roth, ish-drejtori ekzekutiv i Human Rights Watch, thotë se nevojitet një hetim pas raportimeve se forcat izraelite përdorën automjete humanitare si mbulesë gjatë sulmit në Nuseirat.

Komanda Qendrore e SHBA-së ka mohuar si “të rreme” pretendimet se skela e ndihmës ushtarake amerikane në Gaza është përdorur në operacionin Nuseirat të Izraelit.

Mijëra demonstrues izraelitë dolën në rrugë në Tel Aviv të shtunën për të protestuar kundër Netanyahut dhe për të kërkuar lirimin e robërve të mbetur, me policinë që arrestoi 33 persona.

Exit mobile version