Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Pa’lestinë – Këto janë zhvillimet kryesore gjatë natës:

Pa’lestinë – Këto janë zhvillimet kryesore gjatë natës:

Pesë persona u raportuan të vrarë në një sulm izraelit në kampin e refugjatëve Nuseirat dhe katër persona vdiqën dhe gjashtë u plagosën në një sulm në kampin e refugjatëve Maghazi, i vendosur gjithashtu në qendër të Gazës.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka nderuar stafin e OKB-së që vdiq në krye të detyrës vitin e kaluar, duke thënë se duhet të ketë “llogaridhënie të plotë” për 135 punonjësit e agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë (UNRWA) të vrarë në luftën e Izraelite në Gaza.

Izraeli po kundërshton privatisht një përpjekje të SHBA për të miratuar një rezolutë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së që do të çonte në një armëpushim në Gaza, raporton Associated Press.

Bastisjet gjatë natës nga ushtria izraelite janë kryer në të gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar pas vrasjes të enjten të tre të rinjve palestinezë në Jenin.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu është ftuar të vizitojë Shtetet e Bashkuara për të folur në një sesion të përbashkët të Kongresit amerikan më 24 korrik.

Kombëtarja palestineze e futbollit ka kaluar për herë të parë në raundin e fundit të kualifikimeve të Kupës së Botës, me barazimin 0-0 kundër Libanit, raporton agjencia e lajmeve AP.

Exit mobile version