Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Palestinë: Këtu është një përmbledhje e ngjarjeve të fundit

Palestinë: Këtu është një përmbledhje e ngjarjeve të fundit

SHBA vendos veton ndaj një propozimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që bën thirrje për një armëpushim në Gaza, duke shkaktuar një zemërim global dhe akuza për bashkëpunim në abuzimet izraelite.

Hamasi dhe Xhihadi Islamik thonë se luftëtarët e tyre u angazhuan në luftime të ashpra me forcat izraelite në qytetin e Gazës.

Përleshjet shpërthyen pasi forcat izraelite sulmuan Jenin në Bregun Perëndimor të pushtuar; Burimet izraelite raportojnë për një sulm ajror në qytetin palestinez.

Huthët e Jemenit pretendojnë një sulm ndaj anijeve të marinës amerikane, pasi ushtria amerikane konfirmon se dronët Houthi synuan dy anije tregtare dje.

Mbrojtësit e të drejtave paralajmërojnë se uria vdekjeprurëse mund të përhapet në Gazën veriore pasi Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së vendosi të pezullojë dërgesat e ndihmave atje për shkak të përkeqësimit të situatës së sigurisë. /mesazhi

Exit mobile version