Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet më të fundit

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet më të fundit

Ministria e Shëndetësisë në Gaza thotë se dy fëmijë vdiqën nga dehidratimi dhe kequshqyerja në spitalin al-Shifa në qytetin e Gazës, duke e çuar numrin e të vdekurve nga uria në territor sot në gjashtë.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët në Palestinë (UNRWA) ka thënë se një e katërta e puseve të Gazës janë shkatërruar gjatë luftës, pasi sulmi i Izraelit në Rripin e Gazës shkakton një krizë humanitare me shtrirje të paprecedentë.

Zëdhënësja e SHBA-së Karine Jean-Pierre thotë se presidenti amerikan dhe ndihmësit e tij po bëjnë presion për të siguruar një marrëveshje armëpushimi midis Izraelit dhe Hamasit që do të lirojë robërit izraelitë dhe do të lejojë ndihmën në territorin palestinez.

Qeveria e Palestinës thotë se mirëpret thirrjen e Parlamentit Evropian për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza dhe mbështetjen e saj të plotë për UNRWA-në.

Departamenti Amerikan i Shtetit ka thënë se po inkurajon Izraelin që të lejojë besimtarët muslimanë të hyjnë në xhaminë Al-Aksa gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, pasi ministri i Sigurisë së ekstremit të djathtë Itamar Ben-Gvir nxit planet për t’i ndaluar hyrjen e tyre.

Tania Hary, drejtoreshë ekzekutive në Qendrën Ligjore për Lirinë e Lëvizjes Gisha, thotë se qeveria izraelite vazhdon “të mbjellë kaos dhe të mohojë përgjegjësinë e saj ndaj popullatës” ndërsa rendi publik në Gaza shpërbëhet me dëshpërimin dhe urinë në rritje.

Ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant i ka bërë thirrje qeverisë që të miratojë një ligj që do të angazhojë hebrenjtë ultra-ortodoksë, të përjashtuar kryesisht nga shërbimi i detyrueshëm ushtarak i Izraelit, në mënyrë që të ndihmojë përpjekjet e luftës në Gaza.

Meinie Nicolai, drejtoreshë e grupit Mjekët pa Kufij, i njohur gjithashtu si MSF, ka thënë se punonjësit mjekësorë po luftojnë për t’i shërbyer më shumë se 1.5 milion njerëzve në Gaza, të cilët jetojnë në kushte të rënda pa vend se ku të shkojnë.

Katari dhe Franca kundërshtojnë vrasjet dhe urinë e vuajtur nga palestinezët në Gaza. Në një komunikatë të përbashkët, të dy vendet kanë theksuar kundërshtimin e tyre ndaj një ofensive ushtarake izraelite në Rafah.

Një grup prej 55 gazetarësh ndërkombëtarë kanë nënshkruar një letër të hapur duke kërkuar që Izraeli t’i japë shtypit “qasje të lirë dhe të papenguar” në Gaza, në mënyrë që ata të mund të raportojnë për luftën. Izraeli kryesisht u ka mohuar gazetarëve hyrjen në Gaza, ku janë vrarë shumë gazetarë palestinezë.

Spitali Al-Awda, spitali i fundit funksional në Gazën veriore, ka pezulluar funksionimin, duke përmendur mungesa të rënda të karburantit dhe furnizimeve bazë mjekësore. Izraeli ka bllokuar vazhdimisht një pjesë të madhe të ndihmës mjekësore që të arrijë në veri të Gazës.

Projekti Hope ka thënë se 21 për qind e grave shtatzëna të trajtuara nga grupi humanitar në Gaza gjatë tre javëve të fundit vuajnë nga kequshqyerja, e cila mund të jetë veçanërisht e rrezikshme për gratë shtatzëna dhe fëmijët e porsalindur.

Forcat izraelite kanë vazhduar të shkëmbejnë zjarr me grupin e armatosur Hezbollah në Libanin jugor, i cili tha se goditi objektivat izraelitë në territorin e diskutueshëm të Fermave Shebaa. Izraeli kreu një sërë sulmesh në Libanin jugor më herët gjatë ditës.

Exit mobile version