Ballina Lajmet Rajon dhe Botë Pas ndalimit 35-vjeçar, kinematë saudite do të shfaqin filmin e parë arab

Pas ndalimit 35-vjeçar, kinematë saudite do të shfaqin filmin e parë arab

Kinematë në Arabinë Saudite këtë javë do të shfaqin një film egjiptian për herë të parë pas anulimit të një ndalimi 35-vjeçar në kinematë publike, raporton Anadolu Agency (AA).

Në filmin e titulluar “Al-Badla” ose “Kostumi”, që është vendosur të debutohet në mbretëri të enjten, luan këngëtari dhe aktori i mirënjohur egjiptian Tamer Hosny.

Në muajin shkurt, Arabia Saudite hoqi një ndalim 35-vjeçar në kinematë publike, duke shkaktuar reagime të ndryshme nga qytetarët sauditë.

Përderisa disa besojnë se masa do të përfitojë nga ekonomia, të tjerët e shohin atë si një shenjë tjetër të shkeljes së ndikimit perëndimor në mbretërinë konservatore muslimane.

Autoritetet saudite kanë ndaluar kinematë publike në mes të viteve të 80’-ta.

Kundërshtimi i ndalimit vjen si pasojë e reformave të paraqitura nga Mbreti Salman bin Abdulaziz, i cili vitin e kaluar gjithashtu njoftoi vendimin e tij për t’i lejuar gratë të vozisin, një veprim që hyri në fuqi në muajin qershor.

Exit mobile version